Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromunu, uyku veya istirahat sırasında bacaklardaki zonklama, çekilme, ürperme ve benzeri rahatsızlık verici hisler ve dizginlenemeyen ve bazen de çok güçlü bacaklarını oynatma dürtüsü ile karakterize nörolojik bir hastalıktır.

En çok bacaklarda görülmekte birlikle kollarda ve vücudun başka bölümlerinde de görülebilir.

Belirtiler öncelikle kişilerin çoğu uykuya dalmada ve uykuyu devam ettirmede güçlük yaşar. Tedavi edilmediğinde bu durum gündüz yorgunluğuna neden olur. HBS olan hastalar uyku yoksunlukları nedeniyle işlerinin, kişisel ilişkilerinin ve günlük aktivitelerinin bu durumdan çok etkilendiğini ifade ederler. Sıklıkla konsantrasyon güçlüğü, hafızada bozulma veya günlük görevleri yerine getirmede başarısızlık yaşarlar. Bu durum seyahat etmeyi zorlaştırır ve depresyona neden olabilir.

Bu durumun en ayırt edici ve alışılmadık tarafı uzanmak ve gevşemeye çalışmak belirtileri harekete geçirmektedir.

Sık Görülen İşaret ve Belirtiler

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) olanlar özellikle otururken veya yatarken bacaklarında karşı konulmaz bir bacaklarını hareket ettirme dürtüsünün eşlik ettiği rahatsızlık verici hisler hissederler. Bu hisler daha nadiren kollar karın ve baş bölgesini de etkiler.

Her ne kadar bu hisler daha çok vücudun her iki tarafında da hissedilirse de tek taraflı da olabilirler. Bacakları (veya vücudun diğer etkilenen kısımları) hareket ettirmek rahatsızlığı yatıştırdığından Huzursuz bacak sendromu hastaları hisleri azaltmak veya önlemek için bacaklarını hareket ettirmeye devam ederler.

Yürüyüşler yapar, otururken bacaklarını devamlı hareket ettirir ve yatakta döner dururlar. HBS’nun klasik bir özelliği belirtilerin akşam saatlerinde şiddetlenmesi ve sabahın erken saatlerinde daha dinlendirici bir uykuya izin verecek şekilde belli bir süre belirtilerin hiç görülmemesidir.

Diğer tetikleyici durumlar uzun araba yolculukları, sinemada oturmak ve uzun mesafeli uçak yolculukları gibi uzun süre hareketsiz kalınan durumlarıdır. Çoğu kişi çeşitli sebeplerle uyku süreleri azalmışsa belirtilerin şiddetlendiğini söyler. Hem HBS hem de onunla ilişkili tıbbi bir durumu olan kişilerde hastalık hızla şiddetlenme eğilimindedir. Tersine HBS olanlarda başka ilişkili bir tıbbi durum yoksa ve şikayetler erken yaşta başlamışsa hastalık çok yavaş bir ilerleme gösterir; belirtilerin düzenli olarak ortaya çıkması için yıllar geçmesi gerekir.

40 yaşından sonra da on aya çıkar ve altta yatan bir başka hastalık bulunur. Bu durumda hekimler daha ayrıntılı tetkikler ister. En sık görülen neden ise demir eksikliğine bağlı kansızlıktır.

Hastaların %20'sinde demir eksikliği tespit edilmektedir. Ailesinde bu sendrom bulunan kişilerde, hastalığın daha sık görülüyor olması, hastalık nedeninin genetik olabileceğini de düşündürür. Ayrıca, diyabeti, böbrek yetmezliği, gualn olan kişilerde, bazı nörolojik hastalıklarda bacaklarında varis bulunanlarda da huzursuz bacak sendromu gözlenir.

HBS’nun Nedenleri  

Çoğu vakada HBS’nun nedeni belirsizdir. Bununla birlikte genetik unsurlar olduğu düşünülebilir; HBS sıklıkla ailelerde görülür ve başlangıcı 40 yaşın altında olur. Kanıtlar beyindeki düşük demir seviyelerinin HBS’den sorumlu olabileceğine işaret etmektedir.

Parkinson hastalığı olan bireylerde HBS da sıklıkla görülür. HBS aşağıdaki faktörler veya durumlarla da ilişkili görünmektedir:

- Böbrek yetmezliği, diyabet ve periferik nöropati gibi kronik hastalıklar.

- Bazı ilaçlar belirtileri alevlendirir.

- Gebelik. Özellikle 3. trimester dönemi.

Çoğu vakalarda belirtiler doğum sonrası 4. Haftada yatışır. Alkol ve uyku yoksunluğu bazı kişiler de belirtileri tetikleyebilir veya alevlendirebilir. Bu faktörleri azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak belirtileri yatıştırabilir fakat bunların HBS belirtilerini tamamen önleyebileceği belirsizdir.

Tanı Süreci

Huzursuz bacak sendromu için spesifik bir test yoktur. Tanı koymak için 4 temel kriter:

- Akşamları çok kötü olan belirtilerin sabahları olmaması veya ihmal edilebilir düzeyde olması,

- Etkilenen bacağı hareket ettirmek için çok güçlü ve baskın bir ihtiyaç veya dürtü,

- Duyu belirtilerinin dinlenme, gevşeme veya uyuma ile tetiklenmesi,

- Duyu belirtilerinin hareket ile yatışması ve hareket sürdükçe bu durumun devam etmesidir.

Nörolojik ve fizik muayene, hastadan alınan tıbbi öykü, aile öyküsü ve kullandığı ilaçların listesi yardımcı olabilir. Başka tıbbi durumları ekarte etmek için laboratuvar testleri yapılabilir. Laboratuvar testlerinde demir eksikliği ve diğer vitamin eksilikleri veya HBS ile ilişkili diğer tıbbi durumları ortaya çıkarabilir.

Bazı vakalarda hastalığın tedavisini etkileyebilecek polisomnografi gibi uyku çalışmaları (uyku sırasında beyin dalgaları, kalp atımları, solunum ve bacak hareketlerini tüm gece boyunca kaydeden bir test) uyku bozukluğunun diğer sebeplerinin varlığını ortaya koyabilir (örn: uyku apnesi). Çocuklarda HBS bazen “büyüme ağrıları” veya dikkat eksikliği sendromu” olarak yanlış tanılanabilir.

Kadınlarda Daha Sık Görülür

Sendromun toplumlarda görülme sıklığı değişebilir, örneğin, Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinde %3 sıklıkta görüldüğü tahmin ediliyor.

Yapılan çalışmalar, hastalığın kadınlarda erkeklere göre iki misle daha fazla görüldüğünü göstermektedir. Hamileliğin özellikle son üç ayında her dört kadından birinde bu sendrom ortaya çıkmaktadır. Hatta bu sendromu yaşayan kadınların hamilelik dönemlerinde şikâyetlerinin arttığı da bilinen bir gerçek.

Herhangi bir istirahat durumunda, örneğin TV veya sinema seyretme, kitap okuma, uçak yolculuğu, misafirlik, en Önemlisi uyku esnasında rahatsızlık ve hareket etme ihtiyacı ortaya çıkar. Kişiler çoğunlukla şikâyetlerini tarif etmekte zorlanır ve bu durumu "yanma, uyuşma, gerilme, karıncalanma, keçeleşme, kaşınma, iğne batması, elektrik çarpması" gibi terimlerle ifade etmeye çatışır.

Rahatsızlık uykuya dalmaya engel olduğu gibi. gece geç saatlerde uykudan uyandırıp ciddi uyku sorunlarına da yol açabilir. Hareket etmek genellikle hızlı bir rahatlama sağlar, ancak bu rahatlama geçici olduğundan, kısmi bir iyileşme olur. Kişiler genellikle kalkıp yürümeyi tercih etmektedir.

Bunun yanı sıra yatak kenarında oturup ayaklarını sallandıranlar, germe egzersizi veya ovalama tarzında masaj yapanlar da bulunmaktadır. Bazı kişiler, şikâyetlerin yatma saatlerinde olduğunu, bazıları ise bütün gün boyunca şikâyetlerinin devam ettiğini belirtse de genellikle rahatsızlığın en yoğun aksam, en az ise sabah saatlerinde olduğu gözlemlenmektedir.

Depresyona Sebep Olabilir

Tedavide en önemli adım hastanın şikayetlerinin hekim tarafından çok iyi değerlendirilmesi ve ayrıntılı bir muayene ile tanının doğru konmasıdır. Hekim öncelikli olarak altta yalan bir başka hastalığın varlığını araştıracak, eğer böyle bir hastalık tespit edilirse onun tedavisi yoluna gidecektir. Hastalık bazen romatizmal hastalıklarla da karıştırıldığı için tanı konulmasında gecikmeler olabilmektedir.

Hamilelerin demir ve B vitamini eksikliğinin hekim tarafından takibi ve varsa tedavisi, huzursuz bacak sendromunda önemlidir. Şikayetler en yoğun biçimde hamileliğin son 3 ayında ortaya çıkar ve doğum yaklaştıkça kaybolma eğilimi gösterir. Hamilelerde görülen uyku bozukluğu, gündüz vaktinde uyuklamalara, performansın düşmesine ve konsantrasyon bozukluklarına yol acar.

Uyku bozukluklarının bacak krampları ya da huzursuz bacak sendromu gibi nedenleri olabilir.

Hamilelikte oldukça sık gör den her iki durum da uykuyu böler, anne adayını strese sokar, ayıca daha ciddi başka hastalıklar ile karıştırılabilir. Hastalık sonucunda ortaya çıkan uykusuzluk probleminin mutlaka çözümlenmesi gerekir. Bu sendrom ayrıca depresyona da yol açabileceğinden, depresyon durumları yaşandığında, onun da tedavi edilmesi gerekmekledir.

Hamilelik ile huzursuz bacak sendromu arasındaki ilişki tam olarak çözülememiştir. Üzerinde en çok durulan hipotezler ise demir ve bazı B vitaminlerinin eksikliğine bağlı metabolik nedenler, hamileliğin özellikle ileri dönemlerinde ortaya çıkan hormanal değişiklikler, günlük aktivite alışkanlıklarının değişmesi ve hamile kadının psikolojik koşullandır.

Huzursuz bacak sendromun asıl tedavi edilir?

Huzursuz bacak sendromu belirtileri yatıştırmaya odaklanarak tedavi edilebilir. Etkilenen bacağı hareket ettirmek geçici bir rahatlama sağlar. Bazen HBS belirtileri diyabet veya periferik nöropati gibi ilişkili bir tıbbi durumun tespiti ve tedavisi ile yatıştırılabilir.

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve aktiviteler hafif veya orta şiddette belirtileri olanlarda belirtileri azaltabilir. Kafein, alkol, tütün tüketimini azaltma; demir, folik asit ve magnezyum eksikliklerini telafi etme; düzenli bir uyku paternine geçme ve bunu sürdürme; orta şiddette bir egzersiz programı, bacak masajları sıcak duş alımları veya soğuk ped uygulamaları. Sadece demir düzeyleri düşük olanlarda demir replasmanı denemelidir.

Bu tarz önlemlerle pek çok kişi bir miktar rahatlama yaşasa da belirtiler nadiren tamamen ortadan kalkar. İlaçlar genellikle yardımcıdır ancak HBS’nu tüm kişiler için tedavi edebilecek tek bir ilaç yoktur.

HBS İle Bir Ömür…

Huzursuz bacak sendromu yaşam boyu süren bir durumdur. Yine de güncel tedaviler bozukluğu kontrol edebilir, belirtileri azaltabilir ve dinlendirici uyku süresini artırabilir. Belirtiler yaşlanmayla giderek kötüleşebilir; bu kötüye gidiş ilişkili tıbbi durumu da olanlarda daha süratli olabilir. Ayrıca bazı kişilerde iyilik dönemleri, günler, haftalar, aylarca belirtilerin görülmemesi olabilir ancak belirtiler genellikle tekrar ortaya çıkar. HBS tanısı konması Parkinson hastalığı gibi bir başka nörolojik hastalığın da başladığına işaret etmez.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama