Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

A'dan Z'ye sağlık

A'dan Z'ye sağlık (27)

Allerjik rinit, burun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokunun inflamasyonu (iltihabi reaksiyonu) anlamına gelir. Mukozadaki bu rahatsızlık, allerjik nezle burun ve üst solunum yollarının tekrarlayan bir hastalığı olup, burun tıkanıklığı, hapşırık, burun akıntısı, burun kaşıntısı, damakta kaşıntı gibi bulgularla ortaya çıkmaktadır.

Kalpte görülen ritim bozuklukları aritmi ya da disritmi olarak adlandırılır. Çok farklı aritmi çeşitleri vardır; bunların birçoğu önemsizdir (Sinüs taşikardisi gibi), ancak bazı aritmiler yaşamsal önem taşıyabilir, hatta ani ölüme dahi sebep olabilirler (ventriküler fibrilasyon gibi).

Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumu ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, abse ve fistül oluşturmasıdır. Kıl dönmesi, yani DERMOİD KİST veya PİLONİDAL SİNÜS, cilt altı kıl yuvası demektir.

Böbrek taşları yıllar boyu hiçbir şikayete açmayabileceği gibi oldukça ağır ve durumlara da yol açabilir. En sık karşılaşılan şikayet yan (böğür) ağrısıdır. Bu ağrı hafif olabileceği gibi oldukça şiddetli vasıfta da oluşabilir. Bir diğer şikayet idrarda gözle görülen veya mikroskobik olarak tespit edilen kanamadır.

Çölyak genetik ve çevresel faktörlerin etki eşimi sonucu ortaya çıkan bir ince barsak hastalığıdır. Hastalığa buğday, çavdar, arpa ve kesin olmamakla birlikte yulafta bulunan ve GLUTEN olarak adlandırılan bir amino asit neden olur.

Sıcak yaz günlerinin en sık karşılaşılan sorunlarından biri olan ve bazı insanların kâbusu olabilen terleme, aslında çeşitli faydaları olan fizyolojik bir mekanizmadır. Aşırı terleme sık görülen ve özellikle el ayaları, koltukaltları ve ayak tabanlarını etkileyen bir sorundur.

Anestezik ilaçlara karşı alerji olup olmadığını gösteren bir test var mıdır?

Sadece anestezi ilaçlarına karşı alerjiyi tespit edebilecek rutin uygulanan bir test yöntemi henüz yoktur.

Huntington Hastalığı kalıtsal ve dejeneratif (yıkıcı) bir beyin rahatsızlığıdır; adını bu hastalığı ilk defa 1872’de tanımlayan Dr. George Huntington'dan almıştır. Bazen Huntington Hastalığına, Huntington Korea'sı da denir.

Kanser, vücudun bir veya birden çok organ veya belgesini etkileyen 200'den fazla hastalık grubunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Belirli bir doku veya organdaki hasarlı hücrelerin kontrolsüz bir biçimde üreyerek bir kitle veya tümör oluşturmasıdır. Her 7 kişiden biri hayatının herhangi bir döneminde bu hastalığa yakalanmaktadır.

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili X ışınları kullanan ve sağlıklı hücrelere verilen zararı en aza indiren bir kanser tedavisi şeklidir.

Site İçi Arama