Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Yürüyüşünüzü Meditasyon Haline Getirin

Zihnimi dinlendirmek için yürüyüş yapmayı seviyorum. Hiç susmayan içsel konuşmalar eşliğinde yürümeyi tercih etmiyorum. Yürürken çevremle ve içsel merkezimle temasta olmayı tercih ediyorum.

“Yürüyüş insanoğlu için en iyi ilaçtır.” Hipokrat

Yürüyüşümden maksimum faydayı sağlamak için ağzım kapalı yürüyorum. Burun nefesleriyle yürümenin beden ve zihin sağlığım için harika olduğunu biliyorum.

İşte yürüyüşü meditasyon haline getirmek için 5 ipucu:

1)Ağzınızı kapalı tutun!

Solunum tamamen burundan yapılmalı, nefesi alırken de, verirken de. İlk başta ağızdan solunum yapma alışkanlığından dolayı zorlanabilirsiniz. Ancak iyi haber şu ki, burundan solunum yapmak çok kolay adapte olabileceğiniz bir şeydir. Ağzınızı açma ihtiyacı hissettiğinizde yavaşlayın ve nefesinizi sakinleştirin. Gerekirse durun. Ağzınızı kapalı tuttuğunuzda toparlanmanız kısa sürecektir.

Burnunuzdan nefes alıp vererek yürüdüğünüzde vücut hücrelerinizdeki oksijen seviyesi artar. Bu, ağzınızı açmamanız için yeterli bir sebeptir.

 

 

2)Konuşmayın, yürüyün!

Yalnız yürümeyi tercih edin. Bir arkadaşınızla beraberseniz onunla konuşmamak üzere anlaşın. Yürüyüş sırasında konuştuğunuzda gerçek faydayı kullanamadığınızı bilin. Ağzınızdan solunum yapmaya başlayacak ve aynı zamanda içinde bulunduğunuz anı kaçıracaksınız.

3)Nefesinizi ve vücudunuzu hissedin!

Dikkatiniz nefesinizde olsun, nefes alış verişlerinizi izleyin. Vücudunuzu hissedin, hissetmek için düşünmenize gerek yok, sadece hissedin. Zihninize düşünceler geldiğinde -ki her zaman gelirler- dikkatinizi tekrar vücudunuza yönlendirin. Farkındalığınızı zihninizden vücudunuza getirmek yapabileceğiniz en harika şeydir.

4)Başınızı kaldırın ve çevrenize bakın!

Kendinizi ne zaman başınız aşağıda, gözleriniz zemine bakarken yakaladığınızda mutlaka bir düşüncenin peşine takılmış gidiyorsunuzdur. Başınız kaldırın ve çevrenize bakın. Düşüncelerinizin dağılıp gitmesine, kulaklarınızın duymasına, gözlerinizin görmesine izin verin. Tüm dikkatinizle bakın, tüm dikkatinizle görün. Düşünceler geldiğinde -ki her zaman gelirler- dikkatinizi yeniden gördüklerinize, duyduklarınıza yönlendirin. Uzaklara baktığınızda ruhunuzun genişlediğini hissedeceksiniz.

5)Aniden durun ve kendinizi şaşırtın!

Yürüyüp giderken aniden durduğunuzdan bir anlığına tamamen uyanık olursunuz. Belki 2-3 saniye her şeyden özgürleşirsiniz. Bu kadar bir boşluk evrenin bütünselliğini hissetmeniz için yeterlidir. Tekrar yürümeye devam edin.

Funda Aşkınoğlu

www.buteykonefes.com

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top