Bu sayfayı yazdır

İlk Topuklu Ayakkabıyı Kim Tasarladı?

Topuklu ayakkabı yüz yıllardır hayatımızda ama topuğun, kadın giyiminin bir parçası haline dönüştürülmesine ünlü ressam Leonardo da Vinci'nin öncülük ettiğini biliyor muydunuz? 16. yüzyılda topuklu ayakkabıyı estetik hale getiren Vinci'den bugüne topuklar ne hale geldi, nasıl bir değişimden geçti?

İşte cevabı...

Topuklu ayakkabı nasıl ortaya çıkmış olabilir?

Tarihte Mısırlı kasaplar ve Moğol atlıları tarafından ilk kez kullanıldığı söylense de estetik bir görüntü amacıyla kullanılmasını sağlayan ilk kişi, ünlü ressam Leonardo da Vinci oldu. Topuklu ayakkabılarla ilgili aslında çok sayıda belge bulunmaktadır.

Mısırlı kasapların Milattan önce 4000'li yıllarda yerdeki kandan ayaklarını korumak için, Moğol atlılarının da üzengilerini daha iyi kavrayabilmek için ayakkabılarına topuk ekleme ihtiyacı duyduğu biliniyor. Topukların moda dünyasına girişi Milattan önce 200 senelerine dayanıyor. 1600 yıllarına gelindiğinde ise topuklar at sürerken ayaklan üzengide tutmaya yardım etmesi için erkek ayakkabılarında tercih haline geldi.

Ancak yüksek topuklu ayakkabıların bugünkü gibi şıklık ve zarafetin sembolü olarak kullanmasıyla ilgili bilinen on eski tarih 1533. Bu topuklu ayakkabının tasarımcısı ise ünlü ressam Leonardo da Vinci...

İlk Topuklu Ayakkabı Düğünde Giyildi

Ressam Leonardo da Vinci'nin topuklu ayakkabıyla ne işi olur? işte yanıtı; Floransa'nın ünlü ailelerinden Medicis'lerin kızı Catherine de Medicis bir dükle evlenecekti. Ancak Catherine, ufak tefek bir kızdı ve tören, görkemli olacaktı. Aile bir çözüm bulmak için uğraşıyordu. Çareyi ise Leonardo da Vinci buldu. Onun için bir topuklu ayakkabı tasarlandı. 14 yaşındaki Catherine de Medicis kendi düğününde, 5 santimetrelik bir topuğa sahip olan bir topuklu ayakkabı giydi. Catherine'nin görünüşünden etkilenen kadınlar ise onu taklit etmeye başladı.

Zamanla geçmişte yaşandığı gibi topuklu ayakkabı da bir statü göstergesi halini aldı. Çünkü işçi sınıfı kullanışsız ve pahalı olarak nitelediği ayakkabıyı alacak güçte değildi. Daha sonra, XIV. Louis'den ve adını ondan aldığı ilhamdan sonra, 'Louis' topuklar hem kadınlar hem erkekler arasında popüler hale geldi. Bu ayakkabılar 12 santimetrelik topuklarıyla savaş minyatürlerinden yerini aldı.

Topuklar 50 cm'ye kadar ulaşmıştı

Platform ayakkabılar uzun tarihindeki ilk yükselişini Venedik limanına ulaşmakla gerçekleştirdi. I5. yüzyılda chopinc adı verilen bu ayakkabılar, kadınları yerdeki çamurdan koruyor, yüksekliği ile statülerini belirtiyordu. Rönesans boyunca var olan ve neredeyse yüksekliği 50 santimetreye kadar ulaşabilen 'chopinc' yani platform topuk, Shakespcare'in Hamlet oyununa bile konu olmuştu. Catherine di Medici, Kral II. Henry ile evlenmek üzere giydiği topuklar da platform topuk oldu ve Fransızlar arasında moda çılgınlığı yarattı.

1930larda tekrar gündeme gelen platform topuk. 1960larda dikkatleri üzerine çekmeye başladı, 1967 ve 1980lerin başına kadar altın çağını yaşadı. Dans ve müziğin, özgür yaşamın hayat felsefesi olduğu 'çiçek çocuklar devrinde, platform topuklar dönemin felsefesiyle özdeşleşmişti. Kadınları zorlayan ve kısıtlayan ince topuklar yerine özellikle dans pistlerinde platform topuklar üzerinde yükselmek genç kızların, kadınların hatta erkeklerin tercihi haline geldi.

Peki Türkler ayakkabıyla nasıl tanışmış?

Tarih diyor ki; deriden ve yünden giyim eşyaları yapmakta usta olan Orta Asya Türkleri için çizmenin ve çarığın en yaygın ayakkabı türü olduğunu görüyoruz. Hatta hükümdarlar kırmızı renkli çizmeler bile giyiyorlarmış. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde İse ordunun, yönetici sınıfların ve kentli halkın gereksinimlerini karşılamak üzere zamanla ayakkabı çeşitleri çoğalıyor.

Osmanlı toplumunda ayakkabı, toplumsal konumuna ve mesleğe göre değişiyor. Osmanlı'da Batıdan farklı olarak ev ayakkabısı kültürü var. Evde yüzleri atlas ve kadife gibi kumaşlardan yapılmış, üzerleri sırmayla işlenmiş hafif ayakkabı ve terlikler giyilirken, dışarıda giyilen ayakkabılar ise süslü derilerden yapılıyor.

İşte Osmanlı dönemindeki ayakkabı çeşitlerinden bazıları; başmak, cimcime, çapula, çedik, fotin, galoş, mest. kalçın, kundura, merkub, nalın, sandal, terlik, tomak, yemenidir. Genellikle alçak ökçeli ya da ökçesiz, yumuşak deriden yapılan rahat ayakkabılar tercih ediliyor. Dışarıda giyilen ayakkabılardan bazıları mest-ayakkabı gibi iki parçadan oluşuyor. Ayağa giyilen mestin üzerine onu yağmur ve çamurdan korumak amacıyla, önceleri ayakkabı, sonraları da lastik giyilirmiş. Şoson ya da galoş donen lastik ayakkabının içine geçirilerek giyilen mestler, özellikle namazlarını camilerde kılanlarca kullanılırdı.

Günümüzde topuklu ayakkabı artık statü sembolü olmaktan çıkmış tüm bayanların rahatlıkla temin edebildiği bir hale gelmiştir. Topuklu ayakkabının tarihine baktığımızda birçok sebeple giyildiğini görüyoruz. Eskiden bir statüyü temsil eden yüksek topuklar artık halka inmiş durumdadır.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)