Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Hamileliğe Ne Kadar Hazırsınız?

Gebeliklerin çok büyük bir kısmı kendiliğinden ve herhangi bir planlama yapmadan gerçekleşir. Genellikle de doktor takibi gebelik başladıktan sonra akla gelir. Gebelik planlı bir şekilde oluşturulmak isteniyorsa, ki ideal olanı budur, yapmamız gereken bazı şeyler vardır.

Bunlar;

Öncelikle sağlık durumunuzun gebeliğe elverişli olup olmadığını tespit ettirmeniz gerekir. Kalp damar hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, metabolik hastalıklar, şeker hastalığı, hipertansiyon gibi gebeliği direkt olarak etkileyen unsurların var olup olmadığı belirlenmelidir.

Tam bir jinekolojik muayene yapılmalı ve ultrasonografi yapılarak rahim ve yumurtaların durumu hakkında bilgi alınmalıdır.

Kadın ve erkeğin ailelerinde kalıtımsal geçtiği düşünülen bir hastalık varsa bununla ilgilenen genetik uzmanlarından yardım istenmeli ve planlanan gebelikte bu riskin ne olabileceği sorulmalıdır.

Kullanmakta olduğunuz ve gebelikte devam etmeniz zorunlu olan ilaçların gebeliğe etkisi hakkında mutlaka bilgi edinmelisiniz.

Gebelik planladığınızda gıdalarınıza daha fazla özen göstermelisiniz. Hormonlu ve bol karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Besinleri doğal hallerine en yakın şekliyle tüketmeli, yeşil yapraklı salata ve sebzelere ağırlık vermelisiniz.

- Sigara ve alkol gebeliğe çok olumsuz etkiler yapar. Bunlar genel sağlığımıza ve gebelikte bebeğe çok zararlıdır. Bu nedenle bu toksik alışkanlıkları bırakmalı veya en aza indirmeliyiz.

Hamilelik öncesi özellikle sosyal risk taşıyan annelerin AİDS için ELİSA testini yaptırması önemlidir.

Bu anne adayını kesinlikle korkutmamalı ve rahatsız etmemelidir. Ayrıca daha önce yüksek riskli davranış öyküsü olsun olmasın tüm hamilelere AİDS testi önerilmesi gittikçe kabul gören bir yaklaşımdır. Hepatit taşıyıcılarından doğan bebeklerde enfeksiyon riski yüksektir ve bu bebeklere doğumdan sonra 12 saat içerisinde Hepatit-B aşısı ve immunoglobulin tedavisi yapılması hemen her zaman enfeksiyonu önler. Hepatit B testi gebelikte yapılır.

Diğer Bilinmesi Gerekenler

Bunlara ek olarak anne ve babanın hamilelik öncesinde kan gruplarının bilinmesi, eğer bir kan uyuşmazlığı söz konusu ise anneye doğumdan önce gerekli aşının yapılması bir sonraki hamilelikte tehlikeyi önleyecektir.

Eğer bu annenin ilk hamileliği değilse, anne ile baba arasında kan uyuşmazlığı varsa, anneye ilk hamileliğinde gereken aşı yapılmamışsa, o zaman annenin kanında ilk gebeliğinde antikor oluşup oluşmadığına bakılması ve doğumun daha özel şartlarda planlanması uygun olur.

Hamile kalmayı ve anne olmayı çok istiyorsunuz ancak bu duruma ne kadar hazırsınız? Gerek eşinizle gerek kendinizle ilgili alacağınız kararlar, hamilelik sürecinizin en sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

Eşle Birlikte Alınması Gereken Kararlar

Öncelikle hamile kalmaya karar verirken eşler fikir birliği içinde olmalıdır. Eşlerin neden çocuk sahibi olmak istediklerini ya da istemediklerini birbirlerine açıklamaları önemlidir. Ayrıca eşler bu kararı alırken, ekonomik durumlarını, ilişkilerinde yaşanan problemleri, eğer anne çalışacaksa çocuğa kimin bakacağı konularını ayrıntılı bir biçimde düşünmek durumundadırlar.

Düşünmeleri gereken bir başka konu da ev, iş ve sosyal hayatlarında önemli değişiklikler olacağı ve bu değişikliklere ne kadar hazır olduklarıdır. Çiftlerin bu kararı hiç tereddüt etmeden almaları önemlidir.

En Sağlıklı Olanı Planlı Hamilelik

Hamilelik beklenen, istenen, planlanan bir hamilelik olmalıdır. Çocuğun yaşantısını geçireceği aile ortamı çok önemlidir. Özellikle bebeğin yaşantısının ilk yılları açısından aile ortamı çok büyük önem taşır. İstenilen hamilelikler sevgi dolu ebeveynleri de beraberinde getirir.

Bebeğin ihtiyacı olduğu sevgiyi anne bebeğe hamileyken verirse bebek dünyaya geldiğinde hem anne, hem bebek kendini huzurlu hissedecektir. Annenin hamileyken bebeğini sevmesi aile içinde kurulan sağlıklı ilişkilere bağlıdır.

Hamilelik Öncesi Sağlık Kontrolleri

Hamile kalmadan önce annenin fiziksel sağlık kontrolünden geçmesi sağlık açısından sorunsuz bir hamilelik yaşaması için önemlidir. Doktorun uygun bulduğu durumlarda kızamıkçık aşısı olması, hepatit B aşısı olması, sigara ve alkol kullanımını kesmesi, bir kadın doğum uzmanı edinmesi ve onun yönlendirmelerine göre hareket etmesi hamilelikte oluşabilecek riskleri azaltır.

Annelik Yaşı Önemli Bir Unsur

Kadının hamile kalma yaşı da önemli faktörlerden birisidir. Günümüzde bir kadının istediği yaşta hamile kalması için uygun koşullar sağlanmaktadır fakat hamile kalma için ideal yaş 20-35 yaş arasıdır. 35 yaşından sonra hamile kalma olasılığı ve oranı azalır; bir takım müdahaleler gerekebilir. Geç yaşta gerçekleşen doğumlarda anne ve bebek açısından risk artar.

Baba Adayı Hazır mı?

Hamile kalmaya karar vermeden önce üzerinde durulması gereken önemli bir diğer konu da baba adayının hazır olmasıdır. Anne adayının hamilelik döneminde karşılaşacağı çok sık ağlama, alınganlık, çabuk incinme, kusma, gibi durumlara karşı baba adayının hazır olması gerekir.

Bu hazır bulunuşluk, hamilelik sürecinin huzurlu ve mutlu geçmesini sağlayacağı gibi bebeğin sevgi dolu bir ortama doğmasını da hazırlar.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama