Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Kadınların Baş Belası Histerektomi

Histerektomi, rahimin ameliyatla alınması demektir. Birçok hastalığın tedavisinde normal olarak başvurulan bir yöntem olan histerektomi yeterli bilgiye sahip olunmadığından kadınlar tarafından genellikle yanlış anlaşılır.

Bu ameliyat neden gerekli olabilir?

Adet kanamalarının tümüyle durması demek olan menopoz döneminin ilk yıllarında bazı kadınlarda vajinadan (döl yolu) gelen ve genellikle beklenmeyen çok ağır kanamalar görülebilir.

Bunun nedeni, hormonsal değişiklikler veya rahimde fibroz denilen ve kanser olmayan urların belirmesi olabilir. Bu tür urların genellikle hiç bir zararı olmadığı halde bazen ağır kanama veya diğer şikâyetler olabilir. Histerektomiyi gerektiren ve daha az görülen nedenler ise rahim, yumur¬talık veya rahim ağzı kanserleridir.

Histerektomi yapılırken yumurtalıkların da alınması gerekir mi?

Bu her zaman yapılmaz. Yumurtalıklarda hastalık varsa veya kadın menopoz dönemini geçmişse ilerde olabilecek bir yumurtalık kanseri tehlikesini önlemek amacıyla rahim alınırken yumurtalıklar da alınabilir. Menopoza girmemiş olan kadınlarda yumurtalıkların alınması ani ve zamansız menopoza neden olur.

Menopoz öncesinde yumurtalıklarını kaybetmiş olan kadınlara doktorlarına danışmaları ve hormon tedavisinin gerekli olup olmadığını sormaları önerilir.

Histerektomiden başka tedavi yolları var mıdır?

Bazı kanserlerin tedavisinde histerektomi şart olmakla birlikte ağır kanama veya fibroz olaylarında son çare olarak başvurulur. Doktorunuzla konuşabileceğiniz diğer seçenekler arasında fibrozların veya rahim zarının alınması veya kanamayı azaltmak veya önlemek için hormon tedavisi gibi yollar olabilir.

Histerektomi nasıl yapılır?

Her birinin iyi ve kötü yanları olan değişik ameliyat yöntemleri vardır. Doktorunuz bunları size açıklayabilir.

Karından yapılan histerektomi - üreme organının hemen üzerinden yatay olarak karın yarılarak rahim alınır. Bu ameliyat her zaman karından yapılır ve rahim alınırken rahim ağzı da alınabilir. Daha seyrek olarak yapılan bir ameliyata "subtotal" histerektomi denir ve yalnız rahim alınır fakat rahim ağzına dokunulmaz.

Vajinadan yapılan histerektomi - rahim vajinadan alınır. Bunda gözle görülen bir ameliyat izi kalmaz.

Histerektominin etkileri nelerdir?

Rahimin alınması demek adet kanamalarının durması ve gebeliğin artık mümkün olmaması demektir. Histerektomi şişmanlığa veya kişilik değişikliğine neden olmaz. Bazen, özellikle genç kadınların, artık çocuk sahibi olamayacakları için üzüntü duymaları normaldir. Önemli bir ameliyat geçiren kişilerin morallerinin bozuk olması da doğal sayılır.

Kadınların çoğu kendilerini tedavi eden doktora veya aile doktorlarına duygularını açtıkları zaman ferahladıklarını hissederler. Bunun yanında, kadın sağlığı veya Aile Plânlaması Kliniklerine veya halk sağlığı merkezlerine de gidilebilir.

Hasta ameliyattan ne kadar sonra iyileşir?

Karından yapılan histerektomiden sonra hasta beş gün kadar hastanede kalır. Tam olarak iyileşmesi ise altı ilâ sekiz hafta sürer. Vajinadan yapılan histerektomide hasta hastanede iki gün kadar kalır. Tam olarak iyileşmesi ise dört hafta kadar sürer.

Cinsel ilişkide bulunmak için ameliyattan sonra ne kadar beklemelidir?

Ameliyatın üzerinden altı ilâ sekiz hafta geçmelidir. Histerektomi kadının cinselliğini veya tatmin olma kabiliyetini kaybetmesi demek değildir. Ameliyattan önce cinsel ilişki sırasında ağır kanama veya diğer nedenlerden dolayı şikâyetleri olan kadınlar ameliyattan sonra cinsel ilişkiden daha da çok zevk alabilirler.

Histerektomiden sonra PAP testi yaptırmak gerekir mi?

Rahim ağzı alınmamış olan kadınlar her iki yılda bir veya doktorlarının önerilerine göre Pap testi yaptırmaya devam etmelidirler. Ayrıca, kanama olursa da doktoru görmek gereklidir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama