Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Genital Siğillerden Korunma

Kadınlarda genital siğillere neden olan ve cinsel yolla bulaşan HPV virüsü rahim ağzı kanserine yol açabiliyor. Genellikle ağrı belirtisi olmayan siğiller sinsi bir şekilde ilerleyebiliyor.

Her genital siğil kansere yol açmıyor ancak HPV virüsünün yüksek riskli tipleri kanser riskini artırıyor.

Ağrısız Oluşan Genital Siğiller Sinsi Bir Şekilde İlerleyebilir

Genital siğiller (kondülomlar) Human papilloma virüs (HPV) enfeksiyonudur ve cinsel yol ile bulaşır. Cinsel aktif olan toplumun yaklaşık %50 'si hayatları boyunca bir defa HPV enfeksiyonu geçirme olasılığı taşımaktadırlar.

Genital siğil cinsel ilişki sırasında deriden deriye bulaşan bir hastalıktır. Siğiller papül şeklinde genellikle ciltten kabarık lezyonlardır ve sıklıkla vulvada, vajinada, servikste (rahim ağzında), kasıklarda, penis ve skrotum üzerinde, anal kanalda nadiren de ağız içinde çıkabilir.

Siğiller tek tek veya küme şeklinde olabilir, rengi ten renginde olabildiği gibi, kırmızı, kahverengi de olabilir. Genelde ağrısız lezyonlardır bazen kaşıntı, yanma yapar. Hastalarda çoğunlukla çirkin görüntü nedeni ile psikolojik sıkıntılara sebep olur.

Genital Siğiller Kansere Dönüşebilir

Genital siğillerin sebebi HPV virüsüdür ve bu virüsün doğada yaklaşık 200 tipi vardır. Ttip 11 ve 6 genital siğillere sebep olur. HPV nin yüksek riskli tipleri (tip 16,18) ise rahim ağzı kanserine sebep olmaktadır.

Virüsü almış her kişide siğil gelişmeyebilir. Virüs derinin alt tabakasına yerleşir ve bu virüsü taşıyan vücudundan atamamış kişilerde hayatlarının herhangi bir döneminde siğiller çıkabilir. Genellikle vücudun bağışıklık sisteminin düştüğü dönemde siğil çıkması sık görülür. Siğiller virüs alındıktan 3 ay sonra ortaya çıkar ve 12 aylık bir süreçte vücuttan temizlenir. Deri altında virüs varken siğiller ara ara çıkıp kaybolabilir, hatta tedaviden sonra tekrar çıkabilir.

Hamilelikte, vücudun bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklarda (HIV), bağışıklığı olumsuz etkileyen ilaç kullanımında çok yayılabilir ve büyüyebilir. Siğiller iyi huyludur fakat bazen kanser yapan HPV tip enfeksiyonu da birlikte olabilir ve bu kişiler kanser riski altındadırlar.

Hamilelik Döneminde Oluşan Siğiller Bebeğe Zarar Verebilir

Hamilelerde genital bölgedeki siğiller vajinal doğum sırasında yenidoğan bebeğe bulaşarak bebeğin solunum yolunda siğiller çıkabilir ve bu durum solunum ile ilgili problemlere neden olabilir. Doğum sırasında virüsün bulaşma gücü fazla ise bu gebeler vajinal doğum yerine sezeryanla doğum yapması gerekir.

HPV Aşısı ve Smear Testinin Önemi

Siğiller tedavi etmeden kendiliğinden geçebilir, aynı kalabilir veya daha da büyüyerek yaygınlaşabilir.

Tedavinin amacı sadece görünen siğillerin yok edilmesine yöneliktir, siğiller yok olduğunda virüs deride hala bulunduğu için bir süre sonra tekrar çıkabilir. Kozmetik amaçlı' siğilleri yok etme tedavisi sırasında önemli olan, diğer kanser yapan onkojenik tpleri kadın taşıyor mu? diye araştırmak gerekir. Bu kadınlarda mutlaka rahim ağzı kanseri, testi olan pap smear yapılması gerekir. Virüsün temizlenmesinden sonra tekrar virüsle karşılaşma durumuna karşın HPV aşısı yapılması önerilir.

Sığıl Tedavisinde Yakma Ve Dondurma İşlemi

Siğillerin tedavisinde önce gebelik durumu ekarte edilir. Eğer gebelik varsa deri üzerine sürülen ilaçlar (imiguimod, podofilin) tedavide kullanılmaz. Gebe olmayan hastalarda siğillerin şiddeti ve yerleşim yerine göre tedavi seçeneğine karar verilip siğil üzerine sürülen ilaçlar tedavide kullanılabilir.

Diğer bir tedavi şekli cryotherapy (dondurma), coterizasyon (yakma) ile siğilleri tahrip etme yada cerrahi olarak eksizyonla siğilleri çıkarmaktır. Uygulanan tedavilerden sonra hastaların 2-3 ay izlenmesi gerekir. Genital siğiller tekrar çıkabilir. Eğer hasta gebe ise ve tedavi etmeye karar verilmişse tedavide eksizyon, koter veya laser kullanılabilir. Ayrıca genital siğili olan hastalar diğer sexüel geçişli hastalıklar yönünden de araştırılması gerekmektedir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama