Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Sistit Nedir?

Kadınlar erkeklerden daha farklı bir anatomik yapıya sahip oldukları için, yaşamları boyunca sık sık sistit hastalığına yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar. Hastalığa yakalandığında tüm gününü tuvalette geçirmek zorunda kalan kadın, anlam veremediği bu durumu soğuk algınlığı olarak yorumlamaktadır.

Aslında sebep, zaten kendi halinde bağırsaklarımızda yaşıyor olan E. Coli bakterisinin, uygun koşulları bulduğunda atağa geçmesidir. Sistit, genellikle halk arasında basit bir sorunmuş gibi algılanır ve evde ilkel tedavi yöntemleriyle geçiştirilmeye çalışılır. Ama bilinmesi gereken bir şey var ki; sistit tedavisi ihmal edildiğinde mesane yolu böbreklerde kalıcı hasalara yol açmaktadır.

“Sık sık idrara çıkıyorum”, “idrar yaparken genital bölgende yanma oluyor”, “idrara çıktığımda kasıklarıma ağrılar vuruyor”, “idrarım kötü kokuyor!”, “birkaç haftadır kendimi yorgun ve halsiz hissediyorum” gibi şikayetler E.Coli bakterisini ele veren genel ifadelerdir.

Sistit nedir?

Sistit, mesane dediğimiz idrar kesesinin mikrobik bir enfeksiyonudur. Genellikle bir enfeksiyon ajanının idrarda çoğalıp mesane duvarını enfekte etmesi sonucu görülür. İdrar yollarının en sık görülen hastalığıdır. Sistit genellikle kadınlarda görülen bir hastalıktır. Erkeklerde az da olsa görülmesine karşılık, her 5 kadından biri yaşamları boyunca en az bir kez sistite yakalanır.
Sistiti nasıl tanıyacağız?

Sistit genellikle çok sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma ve sızı gibi yakınmalarla kendini gösterir. Hastalar genellikle idrarlarının bulanık ve kötü koktuğunu söylerler. Kasık bölgesi ağrıları çok sıklıkla görülür. Gene birçok hastanın, ağrılı cinsel ilişki şikâyeti vardır. Bazen idrar
yaptıktan sonra şiddetli bir sızı olur ve birkaç damla kan görülebilir. Sistitin bu klinik belirtileri, neredeyse tipiktir ve deneyimli bir ürolog, hastanın bu gibi şikayetlerinden dolayı, daha muayenenin başında sistit tanısını düşünür. Ancak sistitte görülen bu belirtiler, ne yazık ki, mesane tümörleri ve taşlarında da görülür.

Bu nedenle mutlaka ayırıcı tanı yapılmalıdır. Tanı için genellikle idrar ve kan tahlilleri, ultrasonografi ve direkt röntgen filmi yeterli olur. Kronik olgularda damardan ilaç verilerek yapılan röntgen filmleri veya sistoskopi (idrar kanalı ve mesanenin gözlenmesi) gibi tetkikler yapılabilir.

Neden kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor?

Sistit genellikle E. Coli denilen, normalde sadece bağırsak kanalında bulunan mikroplarla oluşur. Kadınların idrar kanalları erkeklere oranla oldukça kısadır. Sistiti oluşturan mikrobik ajanlar, genellikle önce apış arasına bulaşırlar. Buradan da kadınlarda kısa olan idrar kanalından mesaneye ulaşırlar.

Sistite neden olan sebepler nelerdir?

Sistit için bazı risk faktörleri vardır. Bu faktörlere sahip kadınlar sistite daha yatkın oluyor.
Genital hijyenin iyi olmaması, vajinal enfeksiyonlar, gebelikten korunmak için diafram kullanılması, hamilelik, şeker hastalığı olması, sıkı ve sentetik iç çamaşırı giymek, menopoz ve idrar yapmayı erteleme, sistit için risk faktörleridir.

Bu hastalıktan nasıl korunacağız?

Sistitten korunmak veya en azından sistit ataklarını seyreltmek için günde en az 1.5-2 litre (8-10 su bardağı) sıvı alınmalıdır. Böylece, varsa, bakteriler mesaneden uzaklaştırılır veya üremesine engel olunabilir. Çok sıvı alındığında, bakteriler mesanede üreyebilecekleri zamanı bulamadan atılmış olur. İdrar geldiğinde bekletmemen hemen tuvalete girmeliyiz.

Tuvalet sonrasında ise temizliği önden arkaya doğru yapmalıyız. Özellikle sık sistite yakalanan bir kişi, küvet kullanmamalı, duş almalıdır. Sıkı, dar pantolonlar ve sentetik iç çamaşırları yerine pamuklu çamaşır ve etek tercih edilmelidir.

Bu hastalığın tedavisi nasıl yapılıyor?

Sistitler genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Sistit çok sık tekrarlamışsa veya kronik sistit varsa, tedaviye başlamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için temiz koşullarda idrar alınır. Kültür sonucunda üreyen bakteri ve etkili antibiyotik tespit edilinceye kadar antibiyotik kullanılır. Kültür sonucunda kullanılan antibiyotik etkisizse, etkili antibiyotikle değiştirilir.

Sistit, uygun tedaviyle genellikle 1-2 gün içinde iyileşir. Ancak bazen hastalık kronikleşebilir veya üst üriner sistemi yani böbrekleri etkisi altına alarak çok tehlikeli bir enfeksiyon olan pyelonefrite yol açabilir. Bu nedenle sistiti öğrenmek, korunma yollarını ve risk faktörlerini bilmek ve önlem almak, kadınlar için hayati önem taşıyor.

Sistit tehlikeli bir hastalık mı? Doktora ne zaman başvurmalıyız?

Sistit bulguları görüldüğünde hemen tavsiye edilen koruyucu ve önleyici tedbirlerin
alınması gerekiyor. Tedbirlerin alınmasına rağmen, 24 saat sonra hala şikayetlerde bir düzelme görülmüyorsa sistitin ilerleyip, böbreklere zarar vermemesi ve kronikleşme tehlikesi oluşturmaması için, vakit geçirmeden mutlaka üroloji uzmanına başvurulmalı.

Hamilelerse hiç beklemeden üroloji uzmanına gitmeli. Ayrıca kişinin idrarında kan varsa, idrarı bulanık ve kokulu ise veya ateş yükselmesi, belde ve alt karın bölgede ağrı şikayetleri varsa yine beklemeden üroloji uzmanına başvurulmalıdır.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama