Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Erken Yumurtalık (Over) Yetmezliği Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde yaşam koşullarındaki zorluklar, eğitim düzeyinin artması gibi nedenlerle çocuk sahibi olma fikri çiftler tarafında ileri zamanlara ertelenebilmekte; buda yumurtalık fonksiyonlarının zayıfladığı, yardımcı üreme yöntemlerine ihtiyaç gösteren bir hasta gurubunun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Yumurtalıklarda bulunan potansiyel üreme hücrelerinin tükenmesi sonucu oluşan doğal menopozun ülkemizde görülme yaşı 48-49’dur. 40 yaş altında yumurtalık fonksiyonlarının durması erken yumurtalık (over) yetersizliği olarak adlandırılır. Erken yumurtalık yetersizliği 40 yaş altındaki kadınların yüzde bir-iki’sini 30 yaş altındakilerin ise binde birini etkileyen bir bozukluktur. Görülme olasılğı yaşla birlikte artış gösterir.

Nasıl anlaşılır? Şikayetler nelerdir?

Kırk yaşın altında dört aydan uzun süre kanaması olmayan olan kadında, en az bir ay ara ile bakılan iki Follikül uyarıcı hormon(FSH) değerinin menopozal düzeyde saptanması durumu erken yumurtalık yetersizliğini düşündürür.

Etkilenen kadınların yaklaşık yarısında yumurtalık fonksiyonları belirli oranda devam etmektedir ve hatta bazı olgularda tanı aldıktan sonra gebelik mümkün olabilmektedir. Olguların çoğunda sık adet görme şeklinde adet düzensizliklerinin olduğu bir geçiş dönemi vardır.

Bu dönem sıklıkla hekimler tarafından atlanmaktadır. Yine bir grup olguda adet kanamaları aniden kesilebilir. Gebelik ya da hormonal aile planlaması yöntemleri kullanımı sonrası adet kanamalarının tekrar başlamaması şikayeti ile başvuran olgularda görülebilmektedir.

Erken yumurtalık yetersizliği olgularında östrojen hormonu eksikliğine bağlı şikâyetler, hastaların çoğunda vardır. Bu bulgular sırası ile; sıcak basması, gece terlemesi, uyku düzensizlikleri, vaginal kuruluk olarak görülebilir.

Erken yumurtalık (Over) yetmezliği nedenleri nelerdir?

Erken yumurtalık yetersizliğinde sebebe yönelik olarak sıklıkla bir neden bulunamamakla birlikte bazı olgularda altta potansiyel üreme hücrelerinin hızla tükenmesine veya doğuştan hiç bulunmamasına sebep olan genetik nedenler söz konusudur.

Özellilke 30 yaş öncesi erken yumurtalık yetmezliği tanısı alan olgularda genetik olarak inceleme ve karyotip tayini yapılmasının nedene yönelik yaklaşıma katkısı olacaktır.

Radyoterapi ve kemoterapide erken over yetmezliğine yol açabilmektedir. Kanser tedavisine başlayacak genç hastalara eğer yeterli zaman varsa yardımcı üreme teknolojileri ile tedavi ve embryo dondurma işlemi önerilmesi uygun olabilir.

Tedavisi nasılır?

Tedavide önemli olan östrojen eksikliğine bağlı sıkıntıların önlenmesidir. Bu olgularda, östrojen eksikliğine bağlı olarak kemik erimesi ve koroner kalp hastalığı riski artar. Ayrıca hastalarda östrojen eksikliğine bağlı ateş basması gece terlemeleri, emosyonel problemler ve cinsel disfonksiyon gelişmesi söz konusudur.

Bu nedenle, özel bir kullanıma dair tıbbi bir mahsuru yoksa hastalara mutlaka hormon replasman tedavisi başlamak gerekir. Menopoz konusu ile ilgili uluslararası kuruluş ve derneklerin ortak görüşü; erken yumurtalık yetersizliği tanısı alan hastaya normal menopoz yaşı olan 50 yaşa kadar hormon tedavisinin verilmesi gerektiği yönündedir.

Bununla birlikte hastaya osteoporoz ve koroner kalp hastalığı için koruyucu yaşam tarzı değişiklikleri de önerilmelidir. Diyet değişikliği, alkolün azaltılması, sigaranın bırakılması, fiziksel egzersiz, yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı tavsiye edilmektedir. Erken over yetmezliğine bağlı olguların tedaviye verdikleri yanıtın yıllık rutin takiplerle değerlendirilmesi, kemik erimesi açısından kemik mineral yoğunluğuna iki veya üç yılda bir bakılması önerilmektedir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama