Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Genital Hijyen ve Enfeksiyonlar

Genital hijyenin sağlanması, kadın sağlığı ve üreme sağlığının korunmasında ki en önemli basamaktır. Sağlıklı bir genç kızda genital organlar flora olarak adlandırılan birçok mikroorganizmayı içerir.

Bu mikroorganizmalar arasındaki dengenin bozulması enfeksiyonlara yol açarak üreme sağlığına zarar verebilir.

Genital temizlik nasıl yapılmalı?

■ Tuvalet sonrası temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalı. Temizliği anüsten vajinaya doğru yaptığınızda dışkıdaki kalınbağırsak bakterileri vajinaya ve buradan da idrar borusu yoluyla mesaneye bulaşabilir.

■ Temizlik yapıldıktan sonra genital bölge mutlaka kurulanmalı. Mantar ve diğer bakterilerin nemli ve sıcak ortamlarda daha kolay üremesi nedeniyle genital bölgenin kuru kalması önemlidir

■ Banyo yaptıktan ve havuza girdikten sonra da genital bölge mutlaka kurulanmalı.

■ Pamuklu iç çamaşırları kullanılmalı.

■ İç çamaşırları sık değiştirilmeli ve yıkandıktan sonra ütülenmeli.

■ Dar, sıkı ve bedene uygun olmayan iç çamaşırları ve pantolon giyilmemeli.

■ Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıdı kullanılmalı.

■ Vajinal duş, sabun, pudra ve sprey kullanımından kaçınılmalı.

Adet kanaması sırasında genital temizlik nasıl yapılmalı?

■ Kullanılan pedlerin kokusuz ve renksiz olmasına dikkat edilmeli.

■ Pedler sık değiştirilmeli. Kullanılmamış pedler poşetlerinde veya temiz bir yerde kapalı tutulmalıdır. Açıkta duran ve kirli ellerinizle ellenen pedler mikrop taşıyarak enfeksiyonlara neden olabilir.

■ Belli bir cins ped kullanımından sonra kaşıntı, kızarıklık ve yanma gibi problemler olduğunda farklı bir ped denenerek sizde yakınmalara yol açmayan bir ürünü tercih edilmelidir.

Ped seçimi yaparken reklamlara göre değil doktor tavsiyesine göre hareket edilmelidir. Yüzeyi selüloz olan doğal malzemeden yapılmış pedleri tercih etmek gerekir. Tabanı zaten sıvı geçirmez naylon tabaka olan pedlerin yüzeyinin selüloz olması gereklidir.

Zaten sık sık ped değiştirmek ve adet günlerinde, ılık, özel sabunlu suyla ayakta duş yapmak gerekir. (Vajinal lavaj bu dönemde sakıncalıdır. Küvet banyosu da adet dönemlerinde sakıncalıdır. Ama sabah ve akşam ayakta duş yapmakta hiçbir sakınca yoktur Perine bölgesinde biriken kanın uzaklaşmasını sağlar ve enfeksiyonların oluşmasını engeller). Cildi temizlemeden sık sık ped değiştirilmesinin de bir yararı yoktur.

■ Bu dönemde yıkanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Küvete sıcak su doldurarak yıkanmaktan kaçınmalısınız. En uygun olanı ayakta duş alınmasıdır.

■ Adet döneminde kötü kokulardan kaçınmak için fazla miktarda parfüm, kolonya vs kullanmanın yararı yoktur. Özellikle genital bölgenize kolonya veya parfüm sürmekten ve kokulu pedler kullanmaktan kaçınmalısınız.

■ Dar, sıkı ve bedene uygun olmayan iç çamaşırları ve pantolon giyilmemeli.

■ Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıdı kullanılmalı.

■ Vajinal duş, sabun, pudra ve sprey kullanımından kaçınılmalı.

■ İdrar ihtiyacı ertelenmemelidir. idrar ihtiyacı ertelendiğinde mesanedeki bakteriler enfeksiyon yapmak için "zaman" bulurlar. İdrar yapılması bakterilerin idrarla birlikte vücuttan atılmasını sağlar.

Sağlıklı vajina nasıl olmalıdır?

Sağlıklı bir genç kızda vajina, vajinal florayı oluşturan birçok mikroorganizma içerir. Normal vajinal salgılar kokusuz ve renksizdir. Cinsel aktivite, yaş, menstrual siklusun dönemi, genel sağlık durumu ve beslenme vajinal salgıda değişikliklere yol açabilir.

Vajinal florada yer alan mikroorganizmalar arasındaki denge bozulduğunda bu mikroorganizmalardan biri veya birkaçı fazla çoğalarak enfeksiyonlara yol açar. Vajinal enfeksiyonlarda vajinal salgının miktarı, rengi ve kokusu değişir. Genç kızlarda en sık mantarların yol açtığı enfeksiyonlar görülür.

Hangi durumlarda vajinal enfeksiyonlar daha sık görülür?

■ Genital bölgenin nemli kalması,

■ Dar ve sıkı iç çamaşırlarının giyilmesi,

■ Genital bölgenin temizliğine dikkat edilmemesi,

■ Vajinal duş, sprey gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanılması,

■ Fazla kilolu olmak,

■ Şeker hastalığı,

■ Uzun süre antibiyotik kullanmak, vajinal mantar enfeksiyonlarının sık görülmesine yol açar

Vajinal mantar enfeksiyonları hangi yakınmalara yol açar?

■ Kaşıntı ve hassasiyet

■ Beyaz peynirimsi vajinal akıntı

■ idrar yaparken yanma

■ Vajinal duş, sprey gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanılması,

■ Fazla kilolu olmak,

■ Şeker hastalığı,

■ Uzun süre antibiyotik kullanmak, vajinal mantar enfeksiyonlarının sık görülmesine yol açar.

Hijyenik kurallara dikkat edilerek bu enfeksiyonlardan korunmak mümkündür Bu enfeksiyona ait yakınmalarınız olduğunda mutlaka hekime danışarak tedavi olmanız gerekir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama