Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."

Nefesimiz ve düşüncelerimiz birbirleriyle bağlantılıdır. Eğer nefesinizi izleyebiliyorsanız düşüncelerinizi de izleyebilirsiniz. Düşüncelerinizi izler hale geldiğinizde onlardan özgür olursunuz.

Düşüncelerden özgür olmak da ne demek, onlara ihtiyacımız var diyebilirsiniz. Zihnimizden geçen her düşünceye ihtiyacımız var mı gerçekten? Peki ya düşündüğümüz her şey doğru mu? Gün içinde düşündüklerimizin %95’inin hiçbir amaca hizmet etmediğini biliyor muydunuz? Pratik ihtiyaçlarımızı karşılamak için düşünmek tabi ki gerekiyor.

İşte bu düşünceler sadece %5’lik bir bölümü kapsıyor. Zihnimizin geri kalanı, bizi, geçmişin pişmanlıkları ve geleceğin endişeleriyle meşgul ederek şimdiki zamandan alıkoymaya yarıyor. Yemek yerken yarın yapmamız gerekenleri, çocuğumuzla oynarken patronumuzla geçen hafta yaşadığımız tartışmayı, ofisteyken tatili, tatildeyken ofisi düşünüyoruz. Peki hangi arada yaşıyoruz? Bu tam bir çılgınlık değil de nedir?

Zihnimiz sürekli seyahat ederken bedenimiz ve nefesimiz daima burada ve şimdidedir. Zihnimizin peşine takılıp gidebilir ya da bedenimiz ve nefesimizle birlikte şimdiki anda kalabiliriz.

Nefesi izlemek ve vücudumuzu hissetmek zihnimizi sakinleştirmek için harika bir yol. Meditasyon işte bu demek. Eskiden meditasyon sırasında nefesimizi olduğu haliyle izlemek yeterliydi, değiştirmek gerekmiyordu, çünkü solunum modellerimiz sağlıklıydı. Ancak günümüzde, modern yaşam şartlarının etkisiyle hepimizin solunumu bozuldu, ihtiyacımız olandan çok daha fazla hava solur hale geldik. İşte bu noktada Buteyko nefesi küçültme egzersizi nefesi düzeltmek için harika bir yol. İlaveten, nefes küçülterek meditasyon yaptığımızda nefesi izlemek çok daha kolay.

 

 

Meditasyon için oturduğunuzda zihninizin tamamen kontrolden çıkmış olduğunu fark edeceksiniz. Düşüncelerin aralıksız geliş gidişleri size şaşkına çevirecek. Bu iyiye işaret! Bu farkındalık sessizlik ve sakinliğe giriş kapınız olacak. Zihniniz hep çılgındı, siz bunu ilk kez fark ediyorsunuz. İşte burası, geçmişin pişmanlıklarından ve geleceğin endişelerinden özgürleşmeniz için başlangıç noktası olacak.

Funda Aşkınoğlu

www.buteykonefes.com

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top