Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Gebelik Dönemi

Gebelik Dönemi (32)

Hamilelik sırasında, doğumu kolaylaştırmak için pelvik kaslarınızı daha esnek hale getirmek için vücudunuzda bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Bazen bu gevşeme abartılı hale gelebilir ve hamileliğin sonraki aşamalarında pelvik bölgenizde, özellikle kasık kemiğinizde ağrıya neden olabilir.

Hamilelikte inişler ve çıkışlar vardır ve bazı hamile annelerin yaşadığı düşüş evrelerinden biri melazma adı verilen bir durum olabilir. Vücudunuzda meydana gelen diğer değişikliklerin yanı sıra, ciltte ve yüzde de bazı değişiklikler meydana gelebilir. Melazma özellikle yüz derisini etkileyen bir durumdur.

Birçok kadın, kariyer hedeflerine ulaştıkları, finansal istikrara sahip oldukları ve anneliğin zorluklarıyla başa çıkacak kadar deneyimli ve bilgili oldukları için 30'lu yaşların hamile kalmak için doğru zaman olduğunu düşünmektedir.

Hamile kalmadığınızdan emin olmak için yıllarınızı harcadığınızı düşünürsek, bir aile kurma zamanı geldiğinde hamile kalma şansınız konusunda biraz endişelenmeniz doğaldır ve doğum kontrolünü kullanmanın sonucundan endişe duyabilirsiniz. Söz konusu durum ile ilgili araştırma yaptığınız zaman spiral (rahim içi araç) (ria), hap ve doğum kontrol iğneleri (depo-provera) gibi doğum kontrol yöntemlerinin doğurganlığı nasıl etkilediğine dair çelişkili cevaplar alabilirsiniz.

Zamanı geldiği halde başlamayan doğum sancılarını başlatmak ya da var olan kasılmaları desteklemek amacıyla damardan serum içinde oksitosin hormonu verilmesi işlemine suni sancı denmektedir.

Ailemde doğuştan hasta birey var, çocuk istiyorum ne yapmalıyım?

Gebelik öncesi hasta bireyin fizik muayenesi yapılmalı ve yapılan tahlilleri incelenmeli, hastalığın tanısına yönelik gerekli testler tamamlanmalı, anne ve baba adayının bu hastalık açısından taşıyıcılığı araştırılmalıdır.

İyot vücudun tiroid hormonu üretebilmek için kullandığı ve insanların çok küçük miktarlarda gereksinim duyduğu, dışarıdan alınması gereken olmazsa olmaz bir besin maddesidir.

Gebeliğin son üç ayında karşılaşılan kanamalar anne ve bebek açısından son derece önemli sonuçlara yol açarlar. Bu tür kanamaların bir kısmı az miktardadır ve yaygın olarak görülür. Ancak gebeliklerin %2-3 gibi bir bölümünde kanama ciddi miktarlara ulaşır ve anne ile fetusun hayatını tehlikeye sokar.

Gebeliğin ilk günlerinden itibaren ve hatta gebe kalmadan önce düşünülmeye başlanan doğum şekli sanki tercih yapılabilecek bir konu gibi algılanmaktadır. Gebelik ve doğum fizyolojisi tabii ki normal vajinal doğuma göre ayarlanmıştır. Doğum şekli gebenin kendi başına verebileceği bir karar değildir.

Tıbbi literatürde "Molar Gebelik" veya "Mol Hidatiform", halk arasında ise bilinen adıyla "Üzüm Gebeliği", erken gebelik döneminde rastlanan, gebelik ürününün sağlıklı gelişiminin aksadığı bir hastalıktır.

Site İçi Arama