Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Doğum ve Sonrası

Doğum ve Sonrası

Dünyaya gözlerini açan yaklaşık her yedi bebekten biri, hastanelerde, doğum evinde veya özel bakım ünitelerinde bakıma muhtaç olurlar. 34 haftadan önce doğan bebeklere, çok küçük olan veya nefes veya kan dolaşımı veya kalbi hayati tehlike altında olan bebeklere, anneleri şeker hastası olan veya doğumu çok zor olmuş olan bebeklere, çok belirgin sarılığı olan bebeklere ve ameliyat edilmek üzere bekleyen veya ameliyat olmuş bebeklere belli bir zaman özel bakım ve ilgi gerekir.

Annelik hüznü

Doğum sonrası dönemde annede, geçici kendini sınırlayacı ruhsal durum değişiklikleri olabilmektedir. Doğum yaptıktan sonra annelerin çoğu psikolojik çöküntü yaşayabilmektedir. Bu durum doğum sonrası hüznü şeklinde de adlandırılmaktadır.

Gebelik ve doğum insan hayatındaki en büyük mucizelerden birisidir. Anne-baba adaylarının aklında bu dönemi sağlıklı atlatarak bebeklerine kavuşma isteği yatar. Ancak birçok çift gebelik boyunca doğum şeklinin ne olacağı, ne gibi sorunlarla karşılaşacakları açısından soru işaretine sahiptir.

Sezaryen, hamile bir bayanda bebeğin vajinal yoldan (normal doğum veya müdahaleli doğum) değil de karın boşluğunun cerrahi olarak açılıp, doğurtulması işlemi olarak tanımlanır. Normal doğumun güvenle tamamlanması mümkün olmayan durumlarda sezaryen uygulanır.

Doğumun başladığını anne adayına haber veren başlıca belirtiler sancı, kanama (lekelenme) ve su gelmesidir. Gebeliğin son aylarında anne adayı ara sıra karnının sertleştiğini ve ağrı olduğunu far keder. Bunlara yalancı doğum sancıları denir. Bu yalancı sancılar doğumun başladığını göstermez.

Bu yazımızda tüm anne ve babalar için bebeğin doğumundan itibaren yapılacak işlemler ve karşılaşılabilecek sorunlar konusuna detaylı bir şekilde değindik. Sabırla okursanız tüm sorunlarınıza cevap bulacağınızı göreceksiniz. Faydalı olması dileğiyle..

Anne adayları hamilelik süreci ve sonrasında vücudun çeşitli yerlerinde oluşan sarkmalar ve bunlara ek olarak çatlaklarla baş etmek zorunda kalır. Söz konusu bu çatlak ve sarkmalar sağlık açısından hiçbir tehlike oluşturmasa da estetik açıdan hoş bir görünüm sunmaz. Bu nedenle çoğu kadın bu vücut sorunlarından kurtulmak için çareler aramaya başlar.

Yeni doğum yapmış annelere ve çocuklarına farklı, kullanışlı, gülümseten ve özel hediyeler vermeyi hep düşünmüşüzdür. Yakın arkadaş, akraba gibi çevremize alabileceğimiz hediyeler için çok fazla seçenek var gibi görünse de, o çok seçenek, işe yarar ve kullanışlı aynı zamanda farklı bir şey alma istendiğinden dolayı azalıvermektedir.

Annelik birçok kadının hayatının çeşitli dönemlerinde yaşadığı en özel duygulardan biridir. Fakat tüm bu güzelliklerin yanı sıra anne; doğumla birlikte stresli bir döneme girmektedir.

Doğumdan sonra başınıza neler geleceğini öğrenmeye hazır mısınız? Doğum öncesi düzenli ve tertipli yaşantımızda önemi değişiklikler olacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Page 1 of 2

Site İçi Arama