Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Ağız solunumu, Uyku Apnesi

Bu Makale “Patrick McKeown'un Sleep With Buteyko adlı kitabından alınmıştır.

Burnu tıkalı olan bir çocuğun ağzından nefes alıp vermesi kaçınılmazdır. Ağız solunumu yapan çocuklarda sıklıkla gelişmemiş çene, dar yüz ve burun delikleri, bozuk diş, çökmüş yanak ve gözler ve büyük burun şeklinde sonuçlanan zayıf yüz yapısı gelişir.

Büyüme çağındaki çocuğun ağzının kapalı olması üst çenenin sağlıklı olarak U şeklini almasını ve dilin üst damağa yerleşmesini sağlar (dinlenme halindeyken dilin üst damağa temas etmesi). Ağız solunumu yapan çocukta dil, dinlenme halindeyken, üst damağa değil, ağızın ortasına ya da tabanına yerleşir.

Bu da solunum yollarının gerisine çekilen dar ve gelişmemiş üst çene oluşumuna sebep olarak solunum yollarının küçük kalmasına yol açar ve ömür boyu uyku apnesi riskini arttırır.

“Hepimizin sahip olduğu ve yirmi dört saat boyunca taşıdığı dil, ortodonti için en önemli doğal donanımdır. Burun solunumu yapan kişinin dili normal olarak üst damağa yerleşir. Dil, ön dişlerin arkasına yerleştiğinde her yutkunma sırasında üst damak şeklini muhafaza eder.

Her doğru yutkunma sırasında dil üst damağa doğru yayılarak onu aktive eder ve kafatasına hafif bir hareket verir. Ağız solunumu yapan kişide dil yerleşimi aşağıda olacağından üst damak dil tarafından yapılması gereken bu uyarıyı alamaz.”

Diş Hekimi Dr. Raymond Silkman “Ağızdan solunum yapma alışkanlığı, çene büyümesine etki ederek çene gelişimi bozukluklarına yol açan en büyük faktördür.” Posnick ve arkadaşları. Bu konu Ahn tarafından “Çocuklarda obstrüktif uyku apnesi tedavisi” başlıklı makalede daha geniş olarak incelenmiştir. Ahn şöyle söylemiştir: “Burundan solunum yapılmaması, erken çocukluk dönemindeki çene gelişimini negatif etkileyerek üst solunum yollarının küçük kalmasına yol açarak yetişkinlikte obstrüktif uyku apnesine (OSA) yol açabilir.”                                    

Horlama ve obstrüktif uyku apnesi olan çocuklarla yapılan çalışmalardaki nörolojik klinik muayeneler horlamanın 22.7 aydan, uyku apnesinin ise 34.7 aydan itibaren başladığını göstermiştir.

Çalışma, çocukların %23’ünde gelişme bozuklukları görüldüğünü not etmiştir. Uyku apnesi olan çocuklarda dar ve uzun yüz gelişimi ve üst solunum yolları daralması görülmüştür. Bu çalışma şu şekilde sonuçlanmıştır : “Elde edilen sonuçlar, uyku apnesi olan çocuklarda görülen ağız solunumunun kafa-yüz gelişimindeki bozuklukların sebebi olduğunu düşündürmektedir.”

Horlama alışkanlığı olan 26 çocukta kafa-yüz kemiğindeki erken bozulmaları saptamak amacıyla bir çalışma yapılmıştır. Çalışma, horlama alışkanlığı olan çocuklarda uyku sırasındaki üst solunum yolları daralmasına orta derecede fakat çok önemli kafa-yüz bozukluklarının eşlik ettiğini göstermiştir.

Türkçe'ye uyarlayan: Funda Aşkınoğlu

http://www.buteykonefes.com

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top